Zupa Ostro Kwaśna

Każdy kto kiedykolwiek odwiedził, w naszym kraju nad Wisłą, azjatycką restauracje lub raczej bar, miał okazje doświadczyć smaku przyprawy 5 smaków we wszystkim oraz skosztować zupę ostro kwaśną. To bardzo pyszna zupa, zwłaszcza gdy potrzebujemy się rozgrzać.

Składniki:

 1. Tofu 250 g
 2. Bulion domowy 1½ litra
 3. Grzyby mun suszone 30 g
 4. Makaron ryżowy 30 g
 5. Chuda wieprzowina 300 g
 6. Pieprz czarny ½ łyżeczki
 7. Chlii ¼ łyżeczki
 8. Cukier trzcinowy 2 łyżeczki
 9. Ocet winny czerwony 4 łyżki stołowe
 10. Sos sojowy ciemny 3 łyżki stołowe
 11. Olej sezamowy 2 łyżeczki
 12. Kolendra 1 garść
 13. Dymka 1 garść
 14. Jajka 2 szt.
 15. Mąka kukurydziana 1 łyżeczka

Jak to zrobić?

 1. Grzyby namoczyć we wrzątku 20 minut, odcisnąć z wody i pokroić w cienkie paski. Makaron ryżowy namoczyć we wrzątku i pokroić w ulubioną wielkość. Wieprzowinę obgotować 5 minut we wrzątku, wylać wodę oczyścić z szumowin i pokroić w paski. Tofu kroimy w drobną kostkę. Dymkę i kolendrę siekamy. Jajka wybijamy do miski, dodajemy olej sezamowy i delikatnie ubijamy trzepaczką. Z mąki kukurydzianej i wody mieszamy pastę w proporcji 1 łyżka mąki na 3 łyżki wody, którą będziemy zagęszczać zupę.
 2. Wlewamy bulion do garnka, doprowadzamy do wrzenia, dodajemy wieprzowinę, grzyby mun, mieszamy i gotujemy 4 minuty następnie dodajemy tofu, pieprz, ocet, cukier, sos sojowy, mieszamy następnie zagęszczamy zupę skrobią kukurydzianą, gotujemy kolejne 2 minuty.
 3. Dodajemy makaron sojowy, łyżkę oleju sezamowego i wlewamy powolnym strumieniem jajka delikatnie mieszając tak aby powstały delikatne kluseczki ( w polskiej kuchni nazywamy to tzw. Lane kluski). Na koniec dodajemy chili, dymkę i kolendrę dla podkreślenia smaku. Zupa powinna mieć dwa smaki dominujące ostry i kwaśny, jeżeli nie jesteś zadowolony ze smaku możesz dodać octu i pieprzu. Smacznego…

googleee94d08c59907b5f.htm

Dodaj komentarz