Pieczonki

Sylwester 2015 roku był okazją na spotkanie się z moimi przyjaciółmi w ich przepięknym drewnianym domu na pojezierzu drawskim koło jeziora Siecino. To niesamowite miejsce, dzikie, przepełnione ciszą przyrody, widokami jakich nie zobaczycie nigdzie indziej i wreszcie przyjaciele którzy nas gościli spowodowało, że przypomniała mi się potrawa z dzieciństwa, którą przygotowuje się w ognisku w garnku żeliwnym na trzech nóżkach, który służy wyłącznie tej potrawie, a jej smak po pierwszym zakosztowaniu pozostał mi w głowie na całe życie. Małe sklepiki w okolicy Złocieńca, lokalne wędliny, warzywa wszystko z okolicznych gospodarstw pyszne i wspaniałe, spowodowało we nie chęć podzielenia się tym smakiem z moimi gospodarzami.

Danie legendarne, dużo starsze niż tradycja grillowania w naszym kraju, bardzo unikalne, występuje pod różnymi nazwami: garnek, kociołek i ta pod którą ja zapamiętałem z dzieciństwa pieczonki. Długi czas myślałem, że to danie jest znane w całym kraju, ale gdy wyprowadziłem się ze śląska przekonałem się iż tak nie jest, dlatego śpieszę podać moją wersję przepisu. Garnek żeliwny, który widzicie na zdjęciach można nabyć w marketach budowlanych na terenie całego kraju ( ostatnio widziałem go w OBI ).

Składniki:

 1. Ziemniaki 1,5 kg
 2. Cebula 4 szt.
 3. Czosnek 4 ząbków
 4. Kiełbasa 1 kg
 5. Boczek lub karkówka ½ kg
 6. Słonina 15 dkg.
 7. Papryka świeża 2 szt.
 8. Pieczarki 20 dkg
 9. Kapusta liście do wykładania garnka
 10. Sól 2 łyżeczki
 11. Pieprz czarny 2 łyżeczki
 12. Pieprz ziołowy 2 łyżeczki
 13. Papryka słodka 6 łyżeczki
 14. Majeranek 3 łyżeczki
 15. Kminek 1,5 łyżeczki
 16. Cząber 1,5 łyżeczki
 17. Tymianek 1 łyżeczka
 18. Liście laurowe
 19. Smalec do smarowania garnka

Jak to zrobić?

 1. Główkę kapusty z wykrojonym głąbem, wsadzamy do garnka z wrzątkiem na 15-20 min. następnie oddzielamy liście. Garnek żeliwny nacieramy smalcem pokrywając cienką warstwą jego wnętrze, następnie wykładamy liśćmi kapusty. Zabezpieczy to naszą potrawę przed spaleniem i nada dodatkowy niesamowity smak. Garnki żeliwne rozgrzewają się do bardzo wysokich temperatur dlatego trzeba zabezpieczać potrawy przed spaleniem.
 2. Obieramy ziemniaki i kroimy w półplasterki, cebule kroimy w piórka, czosnek siekamy, kiełbasę kroimy w półplasterki, pieczarki przecinamy na pół i kroimy w plasterki, paprykę kroimy w kostkę, słoninę drobno siekamy. Boczek pozbawiamy skóry i kroimy w kostkę.
 3. Przyprawy dodajemy do miseczki i mieszamy aby powstała mieszanka.
 4. Rozpoczynamy układanie warstw, pamiętając aby pierwszą i ostatnią warstwą były ziemniaki. Układamy ziemniaki, następnie cebula wymieszana z czosnkiem, pieczarki, papryka, posypujemy przyprawami. Kolejna warstwa to kiełbaski pomieszane ze słoniną i boczkiem lub karkówką. Proces powtarzamy do końca składników lub garnka. Kończymy warstwą ziemniaków na które kładziemy kapustę na nią odrobina słoniny i zamykamy garnek.
 5. Palimy wcześniej ognisko, tak aby mieć sporo żarzącego się popiołu. Wstawiamy garnek w żar pamiętając, aby nie dotykał dnem do ogniska. Nie wstawiamy garnka w ogień !!!. Możemy palić ogień wokół garnka ale niezbyt intensywnie. Cierpliwość i powolne pieczenie jest kluczem tej potrawy, za wysoka temperatura oznacza zwęglenie zawartości garnkaJ. Garnek trzymamy w żarze 90 do 120 minut następnie wyjmujemy z ognia ( po około 60 min zawartość garnka jest wyczuwalna w powietrzu wokół ogniska, ślinotok zgromadzonych jest sygnałem, że niebawem będziemy jeść ) i pozostawiamy na powietrzu 10 minut. Otwieramy garnek, mieszamy zawartość i nakładamy. SMACZNEGO…..

Dodaj komentarz