SUSHI – maki z pieczonym łososiem

Sushi czyli sztuka podawania ryżu. Mam wrażenie, że urosło do miana potrawy kultowej i dla kultowych, a jego nieznajomość jest nie na miejscu. Natomiast jego przyrządzanie to już najwyższy poziom wtajemniczenia w sztukę kuchenną i na pewno nie dla wszystkich. Otóż nie, każdy może przygotować domowe, proste sushi. Ważna jest moim zdaniem jedna zasada odróżniająca domowe sushi od tego restauracyjnego. Jeżeli nie masz zaufanego źródła w 100% świeżych ryb, podawaj domowe sushi z rybą smażoną. Poniżej przedstawiam moją wersję tej potrawy, maki z pieczonym łososiem.

Składniki:

  1. Ryż sushi 1 szklanka
  2. Wodorosty Nori do zawijania rolek 5 szt.
  3. Chrzan Wasabi
  4. Serek Philadelphia 1 opakowanie
  5. Łosoś filet ½ kg
  6. Cukier trzcinowy
  7. Sól
  8. Ocet ryżowy
  9. Awokado 1 szt.
  10. Ogórek świeży

Jak to zrobić?

Najpierw ryż:

  1. Szklankę ryżu do sushi wsypujemy do garnka. Zalewamy zimną wodą tak aby go nieznacznie przykryła i intensywnie mieszamy, aby oczyścić ryż ze skrobi. Po chwili gdy woda jest mętna wylewamy ją. Czynność tą powtarzamy kilka 4-6 razy, aż woda przestanie być mętna. Zalewamy ryż 1½ szklanki wody i gotujemy do odparowania wody. Mnie zajmuje to około 10-12 minut. Po ugotowaniu odstawiamy przykryty pokrywką ryż na jeszcze 10 minut.
  2. Marynata do ryżu – w tej samej szklance przygotowujemy marynatę do ryżu, a konkretnie do tej ilości ryżu, więc jeżeli zamierzacie zrobić więcej sushi to mnożymy ilość marynaty i ryżu razy dwa lub więcej. Prezentowany przepis to porcja dla 2 osób. Dodajemy do szklanki 8 łyżek stołowych octu ryżowego, 1 łyżeczkę soli i 3 łyżeczki cukru trzcinowego. Dokładnie mieszamy do całkowitego rozpuszczenia soli i cukru w occie.
  3. Odstawiony ryż, lekko przestudzony, zalewamy marynatą i dokładnie mieszamy i pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia.

Sushi:

  1. Filet z łososia, kropimy cytryną i solimy. Następnie smażymy na dobrze rozgrzanej patelni pamiętając o jednej zasadzie – najpierw smażymy stroną z mięsem, a następnie skórą, nigdy odwrotnie. Rybę smażymy po około 5-6 minut na stronę. Po usmażeniu odstawiamy do całkowitego ostygnięcia i kroimy rybę w paski o szerokości około 1-2 cm. Obieramy ogórka i kroimy w jedno centymetrowe paski. Kroimy w poprzek na pół awokado i wyciągamy pestkę.
  2. Na matę do skręcania rolek sushi kładziemy wodorost Nori. Następnie nakładamy ręką ryż i rozcieramy tak aby przykryć cały wodorost jak najcieńszą warstwą ryżu. Tak, ryż jest bardzo klejący, dlatego jedną ręką trzymamy wodorost, gdzieś w rogu, a drugą ręką nakładamy i rozcieramy ryż. Po nałożeniu ryżu myjemy ręce pod bieżącą wodą i osuszamy.
  3. W mniej więcej 2/3 długości pokrytego ryżem wodorostu robimy pasek z wasabi w poprzek wodorostu, taki sam pasek robimy z serka Philadelphia. Na pas z wasabi i serka nakładamy pas z ogórka oraz awokado, na koniec nakładamy pas z łososia.
  4. Skręcamy rolkę, zawijając przy użyciu matki. Wodorost zwijamy, rozpoczynając od brzegu bliżej łososia zawijając do środka. Nie należy bardzo ściśle zwijać rolki, ponieważ składniki zostaną wyciśnięte bokami. Najlepiej ocenicie to po skręceniu pierwszej rolki i pokrojeniu jej. Jeżeli kawałek Sushi jest zwarty, jędrny, nie rozpada się to mamy toJ. Mamy już skręcone super rolki, kroimy je w kawałki ostrym nożem, ponieważ nie ostry nóż spowoduje poszarpanie wodorostów Nori i zniweczenie naszej pracy tuż przed metą. Rolki podajemy z sosem sojowym, marynowanym imbirem i ze wszystkim co lubicie do Sushi, bo to wy decydujecie, a nie jakieś wyimaginowane zasady. SMACZNEGO…..

Dodaj komentarz