Szarlotka

Moim skromnym zdaniem mamy dwa podstawowe ciasta, bez których nie da się normalnie funkcjonować szarlotkę i sernik. Dzisiaj o szarlotce, pełnej polskich jabłek, z których słynie nasz kraj. Do tego chrupiące ciasto, można ją jeść na zimno i na ciepło, z lodami, bitą śmietaną ale przede wszystkim jeść, jeść….. Przedstawiam wam moją interpretację tego zacnego ciasta.

Składniki:

Ciasto:

  1. Mąka pszenna pełnoziarnista 500 g
  2. Masło 200 g
  3. Cukier puder ½ szklanki
  4. Ekstrakt z wanilii 2 łyżeczki
  5. Jajko 1 szt.

Nadzienie:

  1. Jabłka 8 szt. Około 2 kg
  2. Skrobia ziemniaczana 2 czubate łyżki stołowe
  3. Cynamon 2 łyżeczki
  4. Sok z połowy pomarańcza
  5. Sok z połowy cytryny
  6. Cukier puder ¼ szklanki

Jak to zrobić?

  1. Przygotowujemy ciasto kruche, aby wszystko się udało masło i jajko wyciągamy z lodówki godzinę wcześniej. Z mąki usypujemy kopiec na stolnicy i do środka dodajemy pokrojone w kostkę masło, jajko, cukier puder i wanilię. Wyrabiamy ciasto, na gładką jednolitą masę nie za długo, ponieważ ciasto kruche nie lubi ciepła dłoni ze względu na masło. Gotowe ciasto wkładamy do lodówki na minimum godzinę.
  2. Jabłka obieramy, trzemy na tarce, polewamy sokiem z cytryny i pomarańczy, dodajemy cukier, cynamon, skrobie ziemniaczaną, następnie mieszamy.
  3. Ciasto wyjmujemy z lodówki i dzielimy na dwie części wałkujemy pierwszą, wylepiamy dno i brzegi foremki do pieczenia ciasta, następnie nakłuwamy widelcem ciasto. Wkładamy do nagrzanego na 180°C w termo-obiegu piekarnika na 15-20 minut, po czym wyciągamy.
  4. Rozwałkowujemy drugą część ciasta. Nakładamy jabłka równomiernie, na podpieczone ciasto rozprowadzając je w foremce, nakładamy drugą cześć ciasta i przykrywamy jabłka zaklejając brzegi, inny wariant to pocięcie ciasta w paski i ułożenie kratki na górze. Pieczemy około godziny w temperaturze 180°C. Wyciągamy z piekarnika, po ostygnięciu posypujemy cukrem pudrem. SMACZNEGO…….

Dodaj komentarz